הצגת הודעה

איתמר לוי : שם
יצאתי לחפש : נושא
3/6/2014 2:39:57 PM : תאריך

יצאתי לחפש "אידיוט גמור. נער טיפש וחסר לב שראוי לשלשל מעליו את מכנסיו ולהלקותו ברצועה מלקות על עזותו וחוצפתו להדפיס דברי שטות ואידיוטיות שלא ראתה עוד עין אפילו בספרותנו העלובה עד היום."
במכתביו הרגיש ביאליק נוח להעביר ביקורת על סופרים ומשוררים מתקופתו. לפעמים לשונו חדה ועוקצת: "אחרי ראיתי את כל הקינות אשר קוננו עליו אלה הנדחקים מעצמם אל היכל השיר ואמרתי: לו ראה יל"ג ז"ל מי ואיך יספידוהו - ושב למות..." בשנת 1895 הוא כתב לידידו רבניצקי: "מה דעתך על החרזנות אשר פרצה וגברה בעת הזאת בשירה העברית? אין כשרון ואין רעיון חדש, אין ידיעת לשון ואין ניצוץ אלוהי, אבל יש כאן אחיזת עינים ושרלטניזם..." והוא בן 22 שנה בלבד.

אין ספק שאת הביקורת הקטלנית ביותר זכה לקבל סופר אלמוני, אשר השתתף בתחרות לסיפורים קצרים שערך העיתון 'הצופה' בוורשה בשנת 1903. התחרות הספרותית הראשונה בספרות העברית. מדוע 'אלמוני'? כי פ. לחובר עורך הספר 'אגרות ח. נ. ביאליק' החליט לא לפגוע באנשים אותם ביקר ביאליק במכתביו, והשמיט את שמו.
בדף המידע הקרוב 'אגרות ח. נ. ביאליק' אספר על התעלומה הבלשית שהונחה לפני - מי הוא אותו סופר "גולם ומוכה אלוהים, עילג לשון וחסר לב" לדברי ביאליק, ואחשוף את זהותו... המפתיעה...


שלח תגובה להודעה | לדף הקודם | חזרה לפורום | חיפוש


3/6/2014 2:39:57 PM -  איתמר לוי - יצאתי לחפש